7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
BIP
KONTAKT
Nawigacja
· STRONA GŁÓWNA
· Deklaracja dostępności
· Klauzula informacyjna - RODO
· Rada Pedagogiczna
· Historia Szkoły
· Patron Szkoły
· Głos Jedynki
· Bandanki
· Rada Rodziców
· Galeria
· Dokumenty szkoły
· FILMIKI JEDYNKI
· Świetlica
· Zajęcia pozalekcyjne
· Download
· E-learning, nauczanie na odległość
· Bieszczady - nasze miejsce na ziemi
· Projekt EDUSCIENCE
· Jubileusz
· Stowarzyszenie COPERNICUS
· Pilotaż programowania w klasie VI a
· Rada Rodziców
· Projekt "Programowanie i robotyka po bieszczadzku"
· Edukacja inspiracja - projekt z biologii
· Mobilna robotyka pod lupą - historia projektu
· Trójwymiarowa edukacja
· Platforma zakupowa
Plan Lekcji
MUSISZ
E-DZIENNIK
E-MAIL
Zapisy do szkoły
MUSISZ
E-LEARNING
Innowacja pedagogiczna w kl.VI a
Wyróżnienie
Jesteśmy w programie Mistrzów Kodowania
Ceryfikat
Podręczniki 2020/2021
FOTKI KLASOWE
Klasy 0-III
Klasy IV-VIII
Liga Szkolna
Budowa hali sportowej
Banery & Linki
Ministerstwo Edukacji Narodowej OKE w Krakowie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie eduseek etwinning

Hala Sportowa w Ustrzykach Dolnych

Projekt realizowany w naszej szkole

Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 35
· Najnowszy użytkownik: mery
Szkoła obywateli - prezentacja
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:41
Zachód słońca: 20:22

Dzień trwa:
15 Godzin 41 minut
I jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:52
Platforma zakupowa
Historia Szkoły

Historia szkoły – Zespołu Szkół Publicznych Nr 1


Z wielkim szacunkiem należy wspominać te osoby, których nazwiska zapisały się na trwałe na kartach szkolnych kronik. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. początkowo uczono się w czteroletniej szkole podstawowej, zaś w latach dwudziestych uczniowie kończyli siedem klas. Wówczas nauka odbywała się w parterowym drewnianym budynku.
W listopadzie 1927 r. przeniesiono się do nowej szkoły (obecnie znajduje się tam Zespół Szkół Licealnych). Uczęszczało do niej 629 uczniów, a uczono się na trzy zmiany. W 1934 r. szkoła otrzymała imię Józefa Piłsudskiego. Jej dyrektorem był p. Dziduszko, zaś burmistrzem Ustrzyk Dolnych p. Lenartowicz. Szkoła posiadała własny sztandar, który zaginął w czasie wojny. Wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój oświaty. W 1939 r. Ustrzyki Dolne - jako teren na wschód od Sanu - znalazły się pod okupacją sowiecką, a w latach 1941 - 1944 pod okupacją niemiecką. Po wojnie Ustrzyki i okolice pozostawały w granicach ZSRR, a w 1951 r. w ramach wymiany terenów przygranicznych ponownie wróciły do Polski. Osiedliła się tu ludność z terenów hrubieszowsko - tomaszowskich.
1 września 1951 r. zarządzeniem ministra oświaty utworzono Państwową Szkołę Ogólnokształcącą stopnia podstawowego i licealnego mieszczącą się w jednym budynku. 17 listopada 1951 r. uroczyście rozpoczęto rok szkolny. Dyrektorem nowej szkoły był p. Leon Puszczałowski, uczyło się w niej 139 uczniów. W 1956 r. dyrektorem szkoły został p. Stanisław Dul, a liczba uczniów wzrosła do 265.
1 września 1963 r. oddzielono szkołę podstawową od liceum. Szkoła podstawowa odtąd mieści się w osobnym budynku przy ul. 29 Listopada. KLIKNIJ Jej kierownikiem został p. Jan Porębski, nauczyciel wychowania fizycznego, zaś zastępcą p. Waleria Kozłowska.
Szkoła posiadała wówczas 11 sal lekcyjnych, pracownię fizyko - chemiczną i pierwszą w Ustrzykach salę gimnastyczną.
Utworzono 18 oddziałów i nauka odbywała się na dwie zmiany.
Należy wspomnieć tutaj o wielkim zaangażowaniu rodziców, którzy pomagali w wyposażeniu szkoły w niezbędny sprzęt.
Po czterech miesiącach odszedł kierownik szkoły p. Jan Porębski, a jej kierowanie powierzono p. Walerii Kozłowskiej. foto6
Ważną datą w historii szkoły był dzień 1 września 1971 r., kiedy nadano jej imię Mikołaja Kopernika. W 1972 r. szkoła miała swój sztandar, a w jej murach odsłonięto tablicę pamiątkową wykonaną z marmuru przez rzeszowskiego kamieniarza.1 września 1975 r. zakończono budowę Szkoły Zbiorczej. Część nauczycieli naszej szkoły podjęła pracę w nowej jednostce oświatowej. Wówczas było u nas 17 oddziałów i 408 uczniów.
W roku szkolnym 1993/1994, kiedy obchodziliśmy jubileusz trzydziestolecia istnienia szkoły, uczyło się u nas 663 uczniów w 29 oddziałach. Ale szkoła to nie tylko budynek i rzędy liczb, ale przede wszystkim nauczyciele, uczniowie i rodzice. To dobroć i mądrość ludzi, którzy nią kierują. Jeszcze raz warto wspomnieć osobę p. Jana Porębskiego, pierwszego dyrektora szkoły podstawowej działającej już samodzielnie. Kolejni dyrektorzy to: p. Kazimierz Szmyd, p. Daniela Szmyd, p. Józef Czyżewicz, p. Walerian Marecki i p. Barbara Amarowicz, obecnie p. Krystyna Jasińska. Funkcję wicedyrektorów pełnili p. Renata Zygmunt, p. Stanisława Kulpińska, p. Wojciech Kulpiński, p. Elżbieta Delmanowicz, p. Czesław Luty, p. Krystyna Jasińska, obecnie pełnią p. Małgorzata Konopka i p. Lucyna Lupa.
Nasza szkoła często gości swoich absolwentów mieszkających w różnych miejscach Polski. Z sympatią wspominają oni uczących ich nauczycieli, doceniając pracę i wysiłek włożony w kształcenie i wychowanie młodego człowieka. Przez czterdzieści pięć lat funkcjonowania szkoły uczący w niej, aby dotrzeć do serca i umysłu młodego człowieka, starają się łączyć dwie postawy tak ważne w zawodzie nauczyciela, tj. postawę rozumową i postawę uczuciową. Korzystamy z doświadczenia tych, którzy tu uczyli, doceniamy ich pracę, mądrość i szlachetność. Przez cały czas, w ciągu istnienia szkoły, przeżywaliśmy z naszymi uczniami radości i smutki, chwile dobre i chwile złe. Oni nie zawodzili nas. Uczestniczyli w wielu konkursach przedmiotowych, zajmując dobre miejsca. Cieszyliśmy się z tych sukcesów. Dużym osiągnięciem było I miejsce Eweliny Szewczyk w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Uniwersytetu Warszawskiego w roku szkolnym 1996/1997.
Mamy wielu uczestników, finalistów i laureatów konkursów wojewódzkich z języka polskiego, fizyki, chemii, biologii, a także konkursu recytatorskiego. Są to Anna Husar, Ewelina Szewczyk, Jolanta Strugała, Małgorzata Jasińska, Inga Skawska, Magdalena Maciołek, Magdalena Słoboda, Agnieszka Sobieralska, Kinga Szewczyk, Małgorzata Węgrzyńska, Bartłomiej Kucharzyk, Mateusz Szuberla i Radosław Malicki. Nasi uczniowie osiągali dobre wyniki w konkursach organizowanych przez Bieszczadzkie Muzeum Przyrodnicze (konkurs „Zachowamy piękno i walory Bieszczadów") czy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Uczniowie nauczania zintegrowanego odnoszą też duże sukcesy w konkursie ogólnopolskim "Alfik" w bloku przedmiotów humanistycznych i matematycznych.
Mamy też swoje osiągnięcia w sporcie. Na uwagę zasługuje fakt, że w roku 1996 powstał w szkole Uczniowski Klub Sportowy "Krzemień", którego członkowie wzięli udział w I Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej. W rozgrywkach wojewódzkich drużyna „Krzemienia” zwyciężyła, zaś w Szczypiornie, gdzie odbywał się finał drużyn z makroregionu małopolskiego, zajęła II miejsce. Dziś w strukturach klubu działają trzy sekcje: piłki nożnej, tenisa stołowego i szachowa. Dyscypliny, w których odnosimy sukcesy to piłka ręczna, piłka siatkowa, koszykówka, a ostatnio pływanie. Nasze drużyny biorą udział w rozgrywkach powiatowych, okręgowych i wojewódzkich. Duże osiągnięcia miał uczeń klasy II gimnazjum Mirosław Podolak, który reprezentował naszą szkolę i MKS "Halicz" w biegach. Warto wymienić chociażby ostatnie jego sukcesy. Są to III miejsce w Mistrzostwach Wojewódzkich w Mielcu, II miejsce w Mistrzostwach Wojewódzkich w Kolbuszowej oraz II miejsce w Pucharze Świata w Biegach Górskich we Włoszech w Morbegno.
Przez kilka lat w szkole działał zespół tańca country "Bandanki", który występował m.in. w czasie ustrzyckiego Festiwalu Muzyki Country Crock. Wziął udział w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Tanecznych, zajmując III miejsce. Gościł także w Czechach w czasie V Łomnickiej Wiosny Muzycznej.
Obecnie mamy w szkole dziecięcy ludowy zespół pieśni i tańca "Czerwone jagody", w repertuarze którego znajdują się pieśni polskie i ukraińskie oraz tańce ludowe. Nawiązuje on do tradycji i kultury regionu bieszczadzkiego. Zespół występował w czasie imprez środowiskowych m.in. podczas Jarmarku Folkowego "Bojkowiana". Bardzo miłe są także koncerty zespołu flażolecistów, który umila szkolne uroczystości. Uczniowie prezentują dorobek artystyczny w czasie promocji szkoły. Organizowane są wystawy prac plastycznych, a także prezentacje muzyczne, występy teatrzyków. Nie zamykajmy drzwi, Bieszczady - a to Polska właśnie - to tylko niektóre tytuły naszych promocji. Jesteśmy także współorganizatorami imprez środowiskowych, akcji regionalnych i ogólnopolskich, np. „Dnia Rodziny", szkolnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Góry Grosza", zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Drohobycza na Ukrainie. foto15 Uczniowie chętnie występują dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Moczarach czy dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Ustrzykach Dolnych.
Przygotowujemy dla naszych uczniów liczne konkursy, w których mogą wykazać się swoimi umiejętnościami. Na uwagę zasługuje konkurs na najpiękniejsze różańce, które następnie przesłano w darze Ojcu Świętemu. W styczniu 2002 roku otrzymaliśmy od papieża list z podziękowaniami, w którym zawierzył macierzyńskiej opiece Maryi dyrekcję, grono pedagogiczne, rodziców i uczniów naszej szkoły. Udzielił także błogosławieństwa Siostrom Serafitkom, pracującym w naszej parafii. Braliśmy także udział w konkursach na najładniejszą kartkę świąteczną oraz na wykonanie maski bieszczadzkich kolędników organizowanych przez Gazetę Bieszczadzką, otrzymując nagrody i wyróżnienia. W roku 2003 byliśmy organizatorami konkursu Twórczość plastyczna dzieci i młodzieży inspirowana tematyką biblijną.
Reforma oświaty, która zakładała powstanie gimnazjów, spowodowała, że 17 czerwca 1999 r. decyzją Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych naszą szkołę przekształcono w Zespół Szkół Publicznych nr 1.
W jego strukturach znalazły się klasy I - III nauczania zintegrowanego, kl. IV - VI szkoły podstawowej oraz trzyletnie gimnazjum. Przypomnijmy, że wcześniej, bo w 1995 r. obowiązki organu prowadzącego szkołę przejął samorząd. W 1998 uczniowie po raz pierwszy zdawali egzamin do szkoły średniej w swojej macierzystej jednostce. Należy również wspomnieć, że w roku 1997, podczas badania kompetencji uczniów klas ósmych, Bartłomiej Kucharzyk uzyskał największą liczbę punktów w byłym województwie krośnieńskim. W życiu szkoły, tak jak w życiu każdego człowieka, są momenty ważne takie, które długą zostają w pamięci. W 2000 r. mieliśmy przyjemność przyjmować w naszej szkole Jego Ekscelencję biskupa Stefana Moskwę. Zapamiętaliśmy słowa jego przesłania: Aby nauka i wychowanie dokonywały się w harmonii umysłu i serca, prawdy i miłości, które tworzą charakter człowieka. W tym samym roku odwiedzili nas nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Średniej nr 2 w Starym Samborze na Ukrainie. Zwiedzali oni Bieszczady, zapoznając się z tutejszą kulturą i tradycjami.
Ważnym momentem jest na pewno czas, kiedy uczniowie opuszczają mury szkoły i podejmują dalszą naukę. W roku 2002 pożegnaliśmy pierwszych absolwentów gimnazjum, ogółem 135 uczniów. Jak zawsze trzymaliśmy kciuki za powodzenie ich egzaminów do szkół średnich. Podjęli oni naukę w liceach, technikach i szkołach zawodowych.
W ciągu istnienia szkoły podejmowano wiele inicjatyw służących jej rozwojowi. Do najważniejszych należy zaliczyć budowę boiska i budynku szkolnego, gdzie mieściła się pracownia techniczna. W kolejnych latach przeprowadzono inne prace remontowe, które także służyły poprawie warunków uczenia. W ostatnich dziesięciu latach wykonano prace związane z przystosowaniem budynku dla potrzeb klas I - III nauczania zintegrowanego, przygotowując tam salę gimnastyczną; wymieniono dach w budynku głównym i naprawiono go w budynku nauczania zintegrowanego; wymieniono podłogę w sali gimnastycznej; wyremontowano łazienki; wykonano posadzkę na pierwszym piętrze. Przygotowano budynek dla potrzeb gimnazjum; zamontowano wiatrołapy przed budynkiem głównym i budynkiem nauczania zintegrowanego; przygotowano szatnię dla uczniów; wymieniono okna w większości pomieszczeń szkoły; naprawiono ogrodzenie; pomalowano klatki schodowe, korytarze, sale lekcyjne i zmieniono ławki. Przygotowano nowy wystrój świetlicy i pokoju nauczycielskiego; z pomocą rodziców urządzono boisko trawiaste oraz zlikwidowano kotłownię. Wyposażono i przygotowano pracownie komputerowe w szkole podstawowej i gimnazjum. Tę ostatnią urządzono w ramach programu „Pracownia komputerowa dla każdego gimnazjum", a tę w szkole podstawowej wyposażono z własnych środków.
Dzisiejsza szkoła stawia przed nauczycielami, uczniami i rodzicami nowe wyzwania. Duża liczba programów obecnych na rynku oświatowym wymaga dobrego zorientowania i wybrania takiego, który służyłby uczniowi, rozwijając jego zdolności i rozbudzając zainteresowania. Myśląc o naszych uczniach, prowadzimy wiele zajęć pozalekcyjnych. Są to między innymi kółko polonistyczne, matematyczne, j. angielskiego, przyrodnicze, informatyczne, historyczne, wiedzy o Unii Europejskiej, plastyczne, taneczne, muzyczno - instrumentalne, sportowe. W naszej pracy wspierają nas rodzice. To m.in. dzięki ich zaangażowaniu możemy osiągać zamierzone cele. Rodzice to nasi najlepsi partnerzy w drodze do wykształcenia i wychowania młodego człowieka. Bardzo im za to dziękujemy. Dobrze także układa się współpraca z władzami samorządowymi. Zawsze możemy liczyć na pomocną dłoń i zrozumienie. W 2004 r. ucz. Pamela Codello uczestniczyła w konkursie ogłoszonym przez Radio Łódź oraz Zakład Poezji XIX i XX w. Uniwersytetu Łódzkiego. Spośród 540 utworów nadesłanych na konkurs 27 znalazło się w tomiku poezji „Płynie sobie rzeka”, w tym wiersz Pameli zatytułowany „Być sobą”. Uczniowie naszej szkoły otrzymali także wyróżnienie w konkursie Wydawnictwa „Znak” „Pytania do papieża”.
W roku szkolnym 2005/2006 na emeryturę przeszli dotychczasowi wicedyrektorzy: p. Elżbieta Delmanowicz i p. Czesław Luty. Nowe stanowiska otrzymały p. Krystyna Jasińska i p. Małgorzata Konopka.
Ważnym momentem w życiu szkoły było otrzymanie środków na prace remontowo – modernizacyjne oraz uzupełnienie wyposażenia szkolnego w ramach realizacji testamentu pułkownika Bronisława Nitki. Szkołę w 2007 r. odwiedził Mieczysław Hampel, wykonawca testamentu pułkownika. Jego przybycie stało się okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej B. Nitce.
Szkoła staje się otwarta na nowe wyzwania i pomysły. Uczniowie zostali włączeni w realizację projektu „Przywróćmy pamięć”. Jego celem jest kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur i religii. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w inwentaryzacji macew na cmentarzu żydowskim. Brali udział w szkoleniach organizowanych przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną przygotowano wystawę „Ściana Płaczu”, w czasie której były prezentowane zdjęcia ludzi modlących się pod Ścianą Płaczu. Na wystawie znalazły się także prace Żanety i Żanny Zacharjasiewicz, absolwentek naszej szkoły. W ten sposób mogliśmy włączyć w nasze działania lokalną społeczność.
W roku szkolnym 2006/2007 na emeryturę przeszła pani dyrektor Barbara Amarowicz. Na stanowisko dyrektora powołano p. Krystynę Jasińską. Pani Małgorzata Konopka nadal jest wicedyrektorem. Funkcję drugiego wicedyrektora powierzono p. Lucynie Lupie.
Nasza szkoła współpracuje z władzami samorządowymi. Współpraca ta polega m.in. na przygotowywaniu uroczystości z okazji rocznic państwowych – 3 MAJA i 11 LISTOPADA. foto18 Uczniowie także uczestniczą w imprezach środowiskowych, takich jak ZŁOTE GODY, DZIEŃ DZIECKA. Zawsze mają przygotowany repertuar wokalny, taneczny i muzyczny.
Dziecięcy Zespół tańca „Bandanki” zmienił swój repertuar. Teraz można go zobaczyć w tańcach narodowych. foto19 Występował w 2008 r. m.in. w PAŁACU PREZYDENCKIM na zaproszenie pani Marii Kaczyńskiej. Ponadto zespół występuje bardzo często w czasie miejskich uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Młodych tancerzy nie tylko lubią oglądać mieszkańcy Ustrzyk Dolnych. Występował m.in. w Warszawie, Błażowej i w Czarnej. W Warszawie zespół gościł na zaproszenie wydawnictwa „Rzeczpospolita”, które zorganizowało piknik dla dzieci z wrodzoną łamliwością kości. W Błażowej popisowo wykonanymi tańcami dał wyraz bogatej kulturze naszego kraju, zapoznał się też z ideą walki oddziałów AK na tym obszarze. W Czarnej, w czasie MIKOŁAJEK, był prezentem dla mieszkańców gminy.
W szkole nie tylko rozwijane są umiejętności taneczne. Prężnie działa kółko plastyczne, w ramach którego zorganizowana została wystawa prac plastycznych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Znalazły się na niej prace ok. 50 uczniów. Ta wystawa stała się strzałem w dziesiątkę. W sali wystawowej PiMBP zaroiło się od plastycznych pomysłów uczniów. Dostarczyła wielu wrażeń i emocji. Od malarstwa przejdźmy do muzyki, a dokładniej do śpiewania. Na tym polu mamy także swoje sukcesy. Na tyle udało się zaszczepić w uczniach miłość do swojego głosu, że zaczęli cieszyć się ze śpiewania. Droga przez radość do sukcesu jest bardzo łatwa. Uczniowie uzyskali czołowe miejsca w czasie przeglądu piosenki młodzieżowej „Bieszczadok” w Sanoku. Dominika Matyja i Maciej Organ, uczniowie klasy szóstej zdobyli kolejno II miejsce i wyróżnienie. Czy się idzie drogą wyznaczoną przez kreskę czy przez dźwięk, efekt jest zawsze ten sam – dotykanie sztuki. Sandra Bołkowska i Joanna Łukacz realizują się w malarstwie. Zdobyły one dobre miejsca w czasie pleneru malarskiego na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Krasiczynie. S. Bołkowskiej przypadło I miejsce, J. Łukacz wyróżnienie. Na pewno dla każdej z dziewcząt istotne jest znalezienie swojego stylu.
S. Bołkowska ma dużo szczęścia, bo udało się jej pojechać do prof. Eugeniusza Wanieka, ustrzyczanina mieszkającego obecnie w Krakowie. foto20 W czasie pobytu w Krakowie prof. Waniek rozmawiał z Sandrą na temat jej prac plastycznych. Udzielał wskazówek, zachęcał do dalszej wytężonej pracy. E. Waniek wyraził także nadzieję, że Sandra w przyszłości będzie studiowała w Akademii Sztuk Pięknych. Kontakt, jaki mamy z prof. E. Waniekiem jest dla nas źródłem dumy. W czasie pobytu w jego domu uczniowie nie tylko z zaciekawieniem wysłuchali rozważań o sztuce. To była także dla nich lekcja patriotyzmu. Mogli zobaczyć na własne oczy, jak prof. wzrusza się, gdy wymienia kolejne miejsca z czasów swojej młodości.
Uczniowie odnoszą także sukcesy w przedmiotach ścisłych. W konkursie „Supermatematyk” zorganizowanym przez CDN w Sanoku w 2008 r. Elżbieta Koc, Monika Żarów, Katarzyna Kowalewska zajęły trzecie miejsce.
Szkoła pozostaje otwarta na akcje profilaktyczne. Organizowane są kampanie antyalkoholowe i antynikotynowe. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie przyjechał w listopadzie 2008 r. do naszej szkoły z akcją „Bądź widoczny, będziesz bezpieczny”. W ramach podjętych przez WORD działań rozdano uczniom elementy odblaskowe. Dzięki nim uczniowie naszej szkoły będą mogli bezpieczniej poruszać się po drogach, zwłaszcza po zmierzchu w obszarze niezabudowanym czy podczas przechodzenia przez jezdnię w miejscach nieoświetlonych. W szkole gościł wówczas wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca. Warto dodać, że w szkole jest organizowany egzamin na kartę rowerową.
Zanim uczniowie wejdą w dorosłe życie, powinni mieć swój system wartości, w którym nie może zabraknąć miejsca na tolerancję. Uczymy ich tego na co dzień. Do szkoły uczęszczają uczniowie reprezentujący mniejszość ukraińską. W czasie konkursu z okazji Dnia Tolerancji ucz. Marzena Drożdż napisała następujące życzenia: „Ludziom biednym – szczęścia, osobom niepełnosprawnym – cierpliwości, otyłym – smacznej diety. Ludziom o ciemnej skórze – odwagi, osobom potrzebującym – spełnienia marzeń. Wszystkim – dobra i mądrości”. Staramy się, aby wszystkim w naszej szkole było dobrze.
Działania szkoły są także skierowane na rozpowszechnianie akcji proekologicznych. Uczestniczymy w „Sprzątaniu świata”, uczymy dzieci, jak dbać o najbliższe środowisko. Współpracujemy z instytucjami, które wspomagają nas i przekazują młodzieży informacje, które w istotny sposób wpływają na jakość ich życia. Jedną z takich jednostek jest Sortownia odpadów znajdująca się w naszym mieście. W czasie pobytu na terenie sortowni każdy uczeń mógł dowiedzieć się, w jaki sposób włączyć się w działania zmierzające do poprawy stanu środowiska w najbliższym otoczeniu. Nie tylko współpracujemy, ale także podejmujemy inicjatywy, które są wyrazem troski o przyrodę. Jedną z nich jest ścieżka przyrodnicza w parku „Pod Dębami”. Współpracujemy także z BPN, który ma bogatą ofertę dla uczniów i nauczycieli. Nasi uczniowie uczestniczą w warsztatach terenowych w Suchych Rzekach. Podziwiają piękno przyrody na ścieżkach przyrodniczych. Obserwowanie przyrody, dostrzeganie jej walorów to jedno z ulubionych zajęć naszych uczniów. Aby zatrzymać choć na chwilę czas spędzony na łonie natury, nasi uczniowie sfotografowali ją. Ich zdjęcia zostały wysłane m.in. na konkursy organizowane przez Nadleśnictwo Bircza. Otrzymali za to czołowe miejsca. Dbamy też o nasze góry, biorąc udział w akcji PTTK „Czyste góry”. Na zajęciach kółka informatycznego powstały foldery promujące Bieszczady.
Spośród sukcesów sportowych warto odnotować osiągnięcia drużyny siatkarskiej w składzie: Aleksandra Szewczyk, Angelika Kobzdej, Patrycja Śliwiak, Sandra Bołkowska, Paulina Twardeusz, Milena Pasławska, Paulina Doktor, Dominika Kmiecik, Roksana Zygmunt, Dominika Florek, Magdalena Bulwan i Natalia Oskory. Dziewczęta awansowały do finału wojewódzkiego. Poza tym warto wspomnieć o sukcesach Iwony Stadnickiej i Jarosława Stadnickiego i Marty Orłowskiej w biegach przełajowych. Aleksandra Szewczyk osiąga dobre wyniki w rzucie piłeczką palantową.
W szkole tradycją stały się już takie imprezy jak: pasowanie na ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum, apele organizowane z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, święto Patrona szkoły Mikołaja Kopernika,Dni Rodziny,Dzień Dziecka,Promocja szkoły.

Obecnie w naszej szkole uczy się 650 uczniów, a nauka odbywa się w trzech budynkach. Dzieci i młodzież mogą korzystać z zajęć bibliotecznych, w czasie których propagujemy czytanie książek, a także z różnych form spędzania czasu, które proponuje świetlica szkolna. Na koniec warto zacytować słowa Jana Zamoyskiego: „Zawsze takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie".
Staramy się, aby dzieci i młodzież naszej szkoły była przygotowana do podjęcia wyzwań, które czekają ich w nowych szkołach. Chcemy, żeby byli otwarci na drugiego człowieka, żyli w zgodzie z naturą. Uczymy ich samorządności - w szkole działa Samorząd Uczniowski - dokonywania dobrych wyborów i poszanowania prawdy. W drodze do nowego jubileuszu pragnęlibyśmy, aby w realizacji naszego pięknego powołania, jakim jest kształtowanie młodych serc i umysłów, towarzyszyła nam życzliwość ludzi, przychylność rodziców i władz samorządowych, gorące i otwarte serca uczniów, miłość, szacunek i prawda.


opracowała Małgorzata Gergasz

Absolwentów szkoły zapraszamy na wspomnienia z ZSP1 KLIKNIJLosowa fotografia
Photo Gallery 2
Galeria Zespołu Szkół Publicznych nr 1
Polub nas na Facebook'u
Stowarzyszenie Jedynki - COPERNICUS
Bieszczady - nasze miejsce na ziemi
Iskierki - foto historia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wirtualna wędrówka po szkole - film
Film - Poczet pracowników ZSP Nr 1
Strzał w dziesiątkę - filmik konkursowy
WAKACJE
Jeszcze
39 dni 18 godzin
DO WAKACJI! :)
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny
<
Projekt Edukacja inspiracja
Projekt Trójwymiarowa edukacja
Projekt Mobilna robotyka pod lupą
Strona internetowa - edukacyjna
Projekt Eduscience
Jubileusz szkoły
Eduentuzjaści
Matematyka
dla szkoły podstawowej
i gimnazjum

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Copyright © 2008 By ZSP 1
Wszystkie materiały prezentowane na stronach serwisu www.zsp1ustrzyki.pl chronione są prawem autorskim.
Ich wykorzystanie w jakikolwiek sposób bez zezwolenia jest zabronione!


Theme Elephant v1.00   Design by Nick56